کارتینگ

آشنایی با آفرود قسمت چهارم

تجهیزات مورد نیاز برای کارتینگ

همانند تمامی ورزش ها و سرگرمی های دیگر، کارتینگ نیز برای خود از استاندارد هایی برخوردار است، و ملزوماتی دارد که پیش از شروع، و برای رعایت آن استاندارد ها، لازم است ابتدا خود را تجهیز کنیم! تا تجربه ی امن تر و بی خطر تری را داشته باشیم.

گفتنی است که تجهیزات ورزش و تفریح کارتینگ بنا به کاربری تان از این رشته ی ورزشی کمی متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر شما بخواهید به صورت حرفه ای کارتینگ را ادامه دهید، دیگر نمی توانید از خودرو های رنتال یا اجاره ای استفاده کنید و به مرور زمان و میزان پیشرفتتان، بهتر است خودروی کارت خودتان را در اختیار داشته باشید. که لازم به ذکر است برای داشتن خودروی کارت شخصی خود، باید چیزی حدود 12 الی 15 میلیون هزینه کنید. اگر قصد تجربه ی ورزش کارتینگ را دارید، پیش از سوار شدن به ماشین های کارت، نیاز است خودتان را مجهز به حداقل تجهیزات مورد نیاز در کارتینگ که شامل موارد زیر است کنید:

– لباس کارتینگ

( که شامل پوشش های یک سره، با مدل های متفاوت است. به عنوان مثال یکی از این مدل ها Wet Suite است، که شبیه به کاورهای ساده ایست که برای جلوگیری از نفوذ باران طراحی شده است. )

– دستکش های کارتینگ

– کفش های کارتینگ

– کلاه های ایمنی کارتینگ

– Body Protection یا همان جلیقه های محافظت کننده از بدن

( بادی پروتکشن ها جلیقه هایی هستند که با پوشیدن آنها کمر و دنده ها پوشیده و محافظت میشود، و شما را از خطرات احتمالی، در حین تجربه سرعت و هیجان با کارتینگ در امان می دارند. )

– لباس های زیر ویژه کارتینگ

( که شامل بلوز های زیر پوش، شلوار های زیر پوش جذب و جوراب می باشد.)

 

لیستی از پیست های کارتینگ موجود در ایران

تقریبا می توان گفت تا پیش از احداث پیست های کارتینگ و مکان هایی که به طور اختصاصی به اتومبیلرانی پر سرعت تعلق داشتند، چنین تجربه ای را فقط می شد در شهر بازی ها، در مقیاسی به مراتب کوچکتر و محدود تر داشت. اما بعد ها وقتی کارتینگ بیشتر میان مردم جا باز کرد و طرفداران خاص خودش را پیدا کرد، پیست هایی نیز در شهر های مختلف کم کم راه اندازی شدند که این امکان را برای مردم فراهم آوردند تا در شهر خودشان به راحتی کارتینگ را امتحان کنند.

اگر چه تنها پیست کارتینگ موجود در ایران که استاندارد های بین المللی را دارد و مسابقات کارتینگ به صورت حرفه ای در آن برگزار می شود یک مورد است و آن هم پیست “پرند” است، اما ما پیست های دیگری در کشور داریم که از آنها تحت عنوان پیست های تفریحی یاد می کنند که در زیر لیستی از این پیست ها در شهر های مختلف ایران را به شما معرفی خواهیم کرد:

-پیست کارتینگ بین المللی پرند در اتوبان تهران-ساوه

– پیست کارتینگ آزادی در تهران

– پیست کارتینگ در همدان

– پیست کارتینگ و جامپینگ در شیراز

– پیست کارتینگ فرمولا در منطقه آزاد بندر انزلی

– پیست کارتینگ جزیره در کیش

– پیست کارتینگ راکارت در رامسر

– پیست کارتینگ موزه خودرو در جاده مخصوص کرج

– پیست کارتینگ شهر در شیراز

– پیست کارتینگ فراسا در جاده لشکرک تهران

– پیست کارتینگ بابلسر

– پیست کارتینگ فراسا در چالوس

– پیست کارتینگ خلیج فارس در هرمزگان

– پیست کارتبنگ نمک آبرود

اینها نمونه هایی از پیست های کارتینگ موجود در ایران هستند، و علاوه بر اینها میتوان به پیست های کارتینگ در شهر هایی نظیر نوشهر، اردبیل، اصفهان، یزد، اهواز، مشهد و زاهدان و رشت نیز اشاره کرد.