تنفس صحیح در کوهنوردی

تنفس صحیح در کوهنوردی

تنفس صحیح در کوهنوردی

کوهنوردی جزو مهیج ترین ورزش ها در میان همه رده های سنی به شمار می رود و اغلب مردم برای رهایی از خستگی های خود در طول هفته سعی می کنند تا از این ورزش بهره ببرند. در واقع این ورزش می تواند موجب نشاط و سرحالی مردم گردد. تنفس در دل کوه، جایی که هیچ آلودگی وجود ندارد و سرشار از اکسیژن خالص است می تواند به انسان ها نوید سلامتی دهد. اما تنها رفتن به کوه و لذت بردن از هوای آن نمی تواند منجر به دریافت اکسیژن شود و روش صحیح نفس کشیدن اهمیت وافری در این میان دارد.

تنفس صحیح

معمولا در همه ی رشته های ورزشی و از جمله ورزش هایی که تمامی اندام بدن درگیر هستند می بایست تنفس به صورت صحیح انجام شود. محققان بر این باورند که تنفس غیر اصولی و اشتباه می تواند انرژی زیادی را از فرد بگیرد و وی سریع تر خسته شود. همه ی ما زمان زیادی است که نفس می کشیم اما در هر بار نفس کشیدن اشتباهاتی را مرتکب می شویم که گاه ممکن است مشکلات زیادی را برای ما به وجود آورد. در ورزش تنفس صحیح می تواند حجم زیادی از انرژی را ذخیره کند و از طرفی آسیب های وارده به بدن را کمتر نماید.

برای انجام این کار بهتر است فرد، تنفس کوتاه و عمیق داشته باشد. از طرفی انجام عمل دم با بینی موجب فیلتر شدن هوا می شود. پس از آن می بایست با یک مکث کم چند ثانیه ای هوا از طریق دهان خارج گردد. با این روش می توان سریع تر و بهتر نفس کشید.

از طرفی در تنفس صحیح می بایست تعداد نفس ها به صورت منظم و ثابت باشد. علاوه بر این، ورود حجم زیادی از هوا به عمق ریه موجب شده تا انرژی کمتری از فرد تلف گردد. بسیاری از ورزشکاران در ابتدای انجام عمل ورزشی با تنفس خود مشکل دارند اما با تمرین و تکرار می توان این عمل را به راحتی انجام داد.

تنفس صحیح راز صعود در کوهنوردی

کوهنوردی جزو رشته های هوازی محسوب می شود که فرد می بایست برای جلوگیری از کاهش قوای بدنی خود به درستی تنفس کند. در واقع این تنفس موجب شده تا فرد با طی کردن مسافت طولانی کمتر خسته شود. توصیه می شود در کوهنوردی کمربند های محکم دور کمر بسته نشود زیرا که تنفس در این گونه مواقع با مشکل مواجه خواهد شد.

پس از انجام فعالیت ورزشی، کیسه های هوایی درون ریه افزایش یافته و بهتر عمل می کنند. به همین علت است که در کوهنوردی توصیه ی ابتدایی و مهم، انجام تنفس صحیح است. همچنین با بالا رفتن ارتفاع درون کوه،  میزان اکسیژن موجود در هوا کاهش می یابد و در صورتی که فرد نتواند تنفس صحیح و اصولی داشته باشد به سرعت از ادامه ی مسیر باز می ماند.

بسیاری از مردم تصور می کنند که تنفس صحیح یعنی عمیق نفس کشیدن و این در حالیست که در ورزش های هوازی همچون کوهنوردی می بایست تنفس با ریتم مشخص و کوتاه باشد.

بهتر است در هنگام کوهنوردی در ابتدای راه به تنفس خود دقت کنیم تا در طول مسیر در اصطلاح دچار عارضه کم آوردن نفس نشویم.