نان بقسمات سمنان

سوغات سمنان

سمنان شهری است که مرکز استانی با همین نام می‌باشد. سمنان یکی از شهرهای مرکزی ایران است و قدمت تاریخی 2000 ساله دارد. سوغات سمنان مانند دیگر نقاط کشور خاص این منطقه هستند.

هر چند برخی از خوراکی‌های سمنان در دیگر شهرها نیز یافت می‌شوند، اما سمنانی‌ها دستور پخت خاصی برای تهیه شیرینی‌ها و… دارند و همین امر سبب متفاوت شدن سوغات این شهر با دیگر نواحی می‌شود.

سمنان شاهراه ارتباطی بین پایتخت ایران یعنی شهر تهران و پایتخت مذهبی ایران یعنی شهر مشهد است. به همین دلیل این شهر از دیرباز مورد توجه زمامداران ایران زمین بوده است.

در اینجا سوغات شهر سمنان برای آشنایی بیشتر معرفی شده‌اند تا اگر با تور سمنان همسفر هستید و سفر به سمنان را در پیش رو دارید با خوراکی‌های اصیل این منطقه آشنا باشید.

 

پسته یکی از شناخته شده ترین سوغات سمنان

پسته، این خشکبار خاص که در نقاط خاصی از ایران مورد کاشت و برداشت قرار می‌گیرد، یکی از شناخته شده ترین سوغات سمنان است. در شهر دامغان کاشت پسته بسیار رونق دارد و پسته دامغان از خوراکی‌های خاص و شناخته شده این شهر محسوب می‌شود.

پسته سرشار از آهن، کلسیم، پتاسیم و مواد معدنی و ویتامین‌های دیگر است و یکی از خوشمزه‌ترین و مقوی‌ترین مغزها است. اگر به دنبال یک سوغاتی ویژه هستید و مبلغ مشخصی را برای تهیه آن در نظر گرفته‌اید، پسته دامغان می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های شما به عنوان سوغات هنگام سفر به این شهر باشد.

نان بقسمات سمنان

از بین نان‌های محلی و شیرینی‌ها که به عنوان سوغات سمنان شناخته می‌شوند، نان بقسمات شهرت بیشتری نسبت به دیگر سوغاتی‌ها دارد.

این نان از آرد، شکر، مایه نخود و آب تشکیل شده است. برای تهیه نان بقسمات سمنان ابتدا این مواد را با هم ترکیب می‌کنند سپس خمیر را به اندازه­ای ورز می‌دهند که به دست نچسبد.

پس از آن روی خمیر را پوشانده و یک تا دو ساعت به آن زمان می‌دهند تا خمیر آماده شود. سپس به اندازه یک چانه از خمیر برداشته و بدون این که آن را باز کنند فقط مقداری چانه را صاف می‌کنند و درون تنور مخصوص نان بقسمات را می‌پزند. این نان خوشمزه یک میان وعده مناسب است. هنگام صبح نیز می‌توانید این خوراکی خوشمزه را مصرف کنید.

نان چای سمنان

نان چای همان نان بقسمات سمنان است. با این تفاوت که این نان به مرور خشک شده و ترد شده است. نان چای را می‌توانید به عنوان یکی از سوغات سمنان خریداری کرده و همراه ببرید.

حلوای کنجدی سمنان

از دیگر سوغات سمنان می‌توان به حلوا کنجدی اشاره کرد. این حلوای خوشمزه را از آرد سنگک، کنجد، گلاب و پودر هل تهیه می‌کنند. برای خرید این حلوا می‌توانید به بازار سنتی سمنان یا شیرینی فروشی‌های این شهر مراجعه کرده و حلوای کنجد را به عنوان یک سوغاتی مخصوص سمنان تهیه کنید.

از دیگر سوغات سمنان که هنگام سفر به این شهر می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید می‌توان به نان شیرمال، حلوای سیاه، نان فتیر، نان کاک، نان قندی، انگور سمنان، گردو سمنان و انار سمنان اشاره کرد که به عنوان ره آورد سفرتان می‌توانید آن‌ها را با خود همراه ببرید.